Zásaditosť slín a nedostatočná hygiena ústnej dutiny psa alebo mačky spôsobuje zvýšené ukladanie zubného plaku na povrchu zubu a následne jeho mineralizáciu na zubný kameň. Trpasličie, malé a stredné plemená psov sú predisponované na tvorbu zubného kameňa a parodontitídu, ktorá sa končí stratou postihnutého zubu.
Zubný plak (povlak) je usadená vrstva na povrchu zubov. Vzniká pôsobením baktérií a slín na zvyšky jedla a odumreté bunky ústnej dutiny. Nalepený zostáva najmä na ťažšie dostupných miestach (medzizubné priestory, okolie ďasna, povrch zubu na vonkajšej strane..)
Plak sa usadí ihneď, ak nie je pravidelne odstraňovaný. Následne nań pôsobia minerálne soli (fosfát vápenatý) zo slín a plak stvrdne. Vytvorí sa zubný kameň.
Zo zubného plaku / kameňa prenikajú baktérie pod ďasno, kde spôsobujú zápalové ochorenie – parodontitídu.
Toto ochorenie vedie postupne k nenávratnému poškodeniu mäkkého tkaniva – ďasna. Neskôr môže prestúpiť hlbšie ku koreňom zubov, prípadne až ku kosti. Bolestivý stav končí kývaním a vypadnutím postihnutých zubov.
Parodontitída trápi psov aj mačky. Viac ako 80% psov starších ako 3 roky trpí na toto zápalové ochorenie ústnej dutiny.
Zubný kameň nie je len kozmetický problém!
Ak ste si všimli nepríjemný zapách z ústnej dutiny, červené (ľahko krvácajúce) ďasná, žltkastý povlak na zuboch alebo hrubú vrstvu zubného kameňa, je nutné tento problém riešiť. Okrem lokálneho problému v ústnej dutine sa táto infekecia môže rozšíriť celkovo do organizmu.
Na tvorbu zubného plaku, neskôr kameňa má vplyv aj krmivo. Niektoré krmivá svojím zložením a konzistenciou zvyšujú tvorbu plaku, naopak komerčné dentálne diéty a pamlsky môžu prispievať k jeho zníženej produkcii. Avšak žiadnym krmivom sa nedokáže úplne zastaviť tvorba plaku. Ak je vytvorený zubný kameň žiadna žuvacia kostička, ani kefka ho už neodstráni.
Zubný kameň sa potom odstraňuje v celkovej narkóze pomocou ultrazvuku. Po očistení zostávajú na sklovine drobné nerovnosti, kde sa ľahko uchytia nové baktérie. Na záver sa preto zuby preleštia špeciálnou pastou, ktorá vyhladí povrch a udrží zuby čisté dlhšiu dobu.
Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom nie je trvalé. Hneď po prvom príjme potravy znova vzniká jemná vrstva plaku a celý proces sa opakuje. A tu nastupuje úloha majiteľa. Plak ako jemný film treba zo zuba denne odstraňovať a to čistením zubov. Na čistenie existujú kefky. Nie každé zviera dokáže od začiatku kefku v ústach tolerovať. Svoju funkciu si splní aj gáza na prste, alebo látková vreckovka. Zuby sa čistia odzadu smerom dopredu, tak horný rad ako aj dolný. Zvýšenú pozornosť treba venovať oblasti pri ďasne, kde sa baktériám najviac darí. Čistenie môžete doplniť enzymatickou pastou určenou pre psov. Určite nepoužívajte pasty pre ľudí, pre psov nie sú bezpečné!
Zubný kameň v rôznych stupňoch. Čistenie zubov ultrazvukom a ich leštenie