,

Hrozba letných prechádzok

Pes je aktívne zviera, ktoré pre svoje fyzické, ale aj mentálne zdravie potrebuje dostatok pohybu. Každodenné venčenie psa je neoddeliteľnou súčasťou jeho života, za ktoré sme my, majitelia, zodpovední.

Prechádzka so psom je dôležitá, nie len pre vykonanie jeho fyziologických potrieb ale aj pre jeho celkovú pohodu. Okrem toho, že pes trávi čas s Vami môže oňuchávať a spoznávať okolie – „byť psom“.

Najmä v letných mesiacoch sa často stáva, že počas prechádzky psa uštipne osa, včela, prípadne iný hmyz. Okrem hmyzu však na psov „útočia“ aj osiny tráv a počas horúcich dní vysoké teploty.

Bodnutie hmyzom

Psy sú zvedavé, radi skúmajú veci okolo seba a najmä tie, ktoré sa hýbu. Neunikne im ani lietajúci hmyz. Preto sa najčastejšie stáva, že sú psy poštípané najmä v oblasti hlavy. Zriedkavé však nie sú ani oblasti brucha alebo labiek.

Prejavy po uštipnutí?

Reakcia na bodnutie hmyzom je veľmi individuálna. Príznaky uštipnutia môžu byť od takmer žiadnych až po vážne, život ohrozujúce. Príznaky sa najčastejšie dostavia do 20min od uštipnutia. Najbežnejšie dôjde k lokálnemu opuchu, bolestivosti, svrbeniu. Pes si postihnuté miesto vyhrýza, ošuchuje o podložku, alebo škriabe. K opuchom dochádza najmä v tvárovej oblasti – viečka, papuľa. Ak psa hmyz uštipne do labky, môže krívať.

Väčšie nebezpečenstvo hrozí v prípade ak je pes alergický, došlo k viacnásobnému bodnutiu, alebo bol pes uštipnutý na niektorom kritickom mieste napr. v ústenej dutine (jazyk, hltan..). Alergická reakcia na uštipnutie môže byť okrem lokálnych zmien sprevádzaná aj celkovými príznakmi ako je zvracanie, hnačka, triaška, dýchacie ťažkosti, slabosť.

Prvá pomoc?

 1. Odstránime žihadlo. Ideálne je žihadlo zoškrabnúť, nestláčať pinzetou, alebo prstami aby sa neuvoľnil ďalší jed.
 2. Lokálny opuch a bolestivosť zmierniť studeným obkladom.
 3. Je možné potrieť gélom po poštípaní na úľavu od svrbenia.
 4. Ak sú alergické prejavy mierne je možné podať humánne antihistaminiká – druh a dávku je nutné konzultovať s veterinárom.
 5. Pokiaľ sa stav nelepší (opuch, svrbenie nie je na ústupe), pes ťažko dýcha, je slabý, má teplotu, prípadne kolabuje je nevyhnutné okamžite navštíviť veterinárneho lekára.

Osiny, nebezpečenstvo vysokej trávy

Osina je tvrdý a ostrý výrastok rastliny, ktorý býva dlhý okolo 1cm. Vyskytuje sa najmä pri obilninách a niektorých druhoch tráv. Slúži na ochranu semena pred poškodením, avšak vo „svete psov“ vie spôsobiť pomerne často rôzne nepríjemnosti.

Pri venčení na poliach, alebo nepokosených lúkach si pes môže osinu vdýchnuť, môže sa dostať do uší psa, do oka, prípadne sa zapichne do kože – najčastejšie bývajú postihnuté labky. Osina svojím ostrým koncom môže putovať hlbšie a spôsobiť tak ďalšie poranenia.

Aké sú prejavy?

Klinické príznaky sú typické podľa miesta, kam sa osina dostala:

 • vdýchnutie – náhly nástup kýchania, po podráždení sliznice môže dôjsť ku krvavému a neskôr hnisavému výtoku, ktorý je jednostranný (len z jednej nosnej dierky, v ktorej sa osina nachádza)
 • prienik do ucha – trasenie hlavou, škriabanie postihnutého ucha, náklon hlavy, po podráždení začervenanie zvukovodu, prípade výtok
 • osina (cudzie teleso) v oku – náhly opuch a prižmurovanie oka, výrazný výtok
 • zapichnutie do kože (najčastejšie medziprstové priestory) – vylizovanie postihnutého miesta, krívanie, lokálny zápal, opuch a začervenanie, neskôr sa môže objaviť hnisavý výtok

Ako môžem psovi pomôcť

 1. V tomto prípade je dôležitá prevencia. To znamená vyhýbať sa rizikovým miestam, kde sa osiny nachádzajú – polia, nepokosené lúky.
 2. Po vychádzke vždy srsť skontrolovať, prípadne vyčesať, a tým odstrániť časti rastlín. Hlavne u dlhosrstých plemien!
 3. Všímať si správanie psa. Ak by sa počas vychádzky, alebo tesne po nej objavil niektorý z vyššie popísaných príznakov je dôležité navštíviť veterinárneho lekára.