V minulosti to bolo ochorenie typické najmä pre teplé až tropické podnebné pásmo, no dnes nepatrí medzi žiadnu raritu ani v našich podmienkach.
Dirofilarióza je komármi prenášané ochorenie, ktoré je spôsobené parazitom Dirofilaria immitis, nazývaný aj pľúcny/srdcový červ. Dirofilarie patria medzi hlístovce. Sú to biele, tenké – nitkovité parazity, ktoré môžu merať až 30cm. Dospelé jedince parazitujú najmä na psoch, mačkách a voľne žijúcich masožravcoch. Žijú v srdcových predsieňach, komorách a vo veľkých pľúcnych cievach.
Ako sa zviera nakazí?
Dospelé jedince sa v srdci (cievach) rozmnožujú a produkujú larvy nazývané mikrofilárie. Tie cirkulujú v krvi hostiteľa. Komár nasaje krv spolu s larvami a stáva sa tak prenášačom. Po napadnutí ďalšieho zvieraťa komár pri saní krvi vypustí do jeho obehu sliny spolu s mikrofiláriami. Tie krvou putujú do svojho „cieľa“, ktorým je spomínané srdce, alebo pľúcne cievy.
Ako sa ochorenie prejavuje?
Od nakazenia po prejav ochorenia môžu ubehnúť mesiace, dokonca aj roky.
Kým drobná larva, mikrofilária, dorastie na dospelého červa prejde 6 mesiacov. Dospelý jedinec potom môže v srdci žiť niekoľko rokov.
Klinické príznaky dirofilariózy závisia od množstva parazitov, ktoré sú v srdci hostiteľa. Pri miernej infekcii sa pes rýchlejšie unaví a po záťaži kašle. K vážnejším príznakom patrí namáhavé, sťažené dýchanie, kašeľ, celková slabosť. Časom dochádza k poškodeniu a zlyhaniu srdca.
Ako sa dirofilarióza diagnostikuje a lieči?
K odhaleniu ochorenia pomáha anamnéza, pri ktorej sa zisťuje či pes v posledné týždne, alebo mesiace necestoval do rizikových krajín. Je možné vyšetriť srdce röntgenologicky, prípadne sonograficky. Niekdy môžu byť mikroskopom priamo vo vzorke krvi pozorované larvy (mikrofilárie). Spoľahlivejšie však v diagnostike ochorenia je laboratórne – serologické vyšetrenie krvi na prítomnosť mikrofilárii.
Terapia je veľmi náročná a častokrát neúspešná. Pri silnej infekcii môže ochorenie končiť úhynom zvieraťa. V liečbe je potrebné myslieť na dospelé jedince, ale aj mikrofilárie ciekulujúce v krvi.
Ako môžem svojho psíka ochrániť?
Základom je chrániť Vášho miláčika pred uštipnutím hmyzom. Jednou z možností je používanie repelentných prípravkov. Máloktorý z nich však zabezpečuje dostatočnú ochranu pred poštípaním komárom. Na trhu je však novinka vo forme injekčného preparátu – Afilaria, ktorá patrí medzi najspoľahlivejšie formy prevencie. Preparát je vhodný pre psy staršie ako 12 týždňov. U dospelého psa stačí prípravok aplikovať raz ročne. U psov vo veku 12 týždňov až 9 mesiacov je potrebné aplikáciu zopakovať o mesiac a potom raz ročne. Pred prvým podaním prípravku by mal psík absolvovať klinické vyšetrenie auskultáciou (posluchom cez fonendoskop) a test z krvi na prítomnosť dirofilárii. Test sa vykonáva ambulante na počkanie. Ak test vyjde negatívny a psík má posluchovo dýchanie a srdce v poriadku, je možné psíka “zaočkovať” proti dirofilarióze.